بسته شامگاهی اخبار اجتماعی آزمایشگاه رادین- ۲۰ دی

پرستار هست اما کم است

پرستار هست اما کم است

آزمایشگاه رادین: پرستار هست اما کم است. بر طبق آمارهای ارائه شده می توان گفت کشور با کمبود شدید پرستار مواجه می باشد و همین مورد سبب شده پرستاران در چند شیفت و گاهی شیفت های الزامی مشغول به کار باشند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، براساس استانداردهای جهانی یکی از معیارهای صحیح در بخش پرستاری این است که به ازای هر تخت، ۲.۵ نفر نیروی پرستاری وجود داشته باشد. با اینحال اما در این دو سال اخیر دلیلهای مختلف همچون مهاجرت پرستاران، مبتلاشدن به کرونا و شهید خدمت شدن آنها، بازنشسته شدن پرستاران، افزایش تخت های بیمارستانی و... سبب شد تا تعداد پرستاران نسبت به هر تخت کاهش قابل توجهی داشته باشد.
علیرضا سعادت جو، عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری با اعلان اینکه کمبود نیرو موجب می شود پرستاران مجبور به اشتغال در چند شیفت شوند و گاهی شیفت الزامی هم داشته باشند، گفته است: این مساله موجب خستگی بیش از حد پرستاران می شود و علاوه بر صدمات جسمی و روحی از نظر دوری از خانواده نیز گرفتار مشکل و لطمه می شوند.
وی همین طور اظهار کرده است: لازم است مسئولان توجه ویژه ای به معیشت و مطالبات پرستاران داشته باشند، توجه به پرستاران موجب افزایش انگیزه این قشر می شود و زمانی که کشور گرفتار بحرانی مشابه کرونا شد، این عزیزان بدون خستگی و دلزدگی وارد میدان می شوند؛ اما اگر به نیاز پرستاران توجه نشود، صدمات جبران ناپذیری به مردم و جامعه وارد خواهد شد.
فرسودگی ۷۰ درصد بیمارستان های کشوردر دهه ۸۰ در کشور ارزیابی لرزه ای بیمارستان های کشور در دستور کار قرار گرفت و نتایج این ارزیابی نشان داد که حدود ۷۰ درصد ساختمان های درمانی یا همان بیمارستان، در کشور فرسوده اند.
مهندس امیر ساکی مدیرکل منابع فیزیکی وزارت بهداشت با اعلان اینکه این میزان در تهران به سبب قدمت بیمارستان ها بیش از ۸۰ درصد بوده است، با اشاره به نتایج ارزیابی یاد شده گفته است: بیش از ۹۰ درصد بیمارستان های فرسوده امکان مقاوم سازی نداشته و به عبارتی مقاوم سازی آنها توجیه پذیر نیست و بدین سبب این بیمارستان ها باید جایگزین شوند.
به گفته وی، باتوجه به این که سیاست نهضت بیمارستان سازی در کشور از سالهای قبل و خصوصاً در ۱۵ سال اخیر با ساخت بیش از ۴۰ هزار تخت بیمارستانی که برخی از این بیمارستان ها جایگزین بیمارستان های فرسوده قبلی بوده اند، شروع شده و درصد فرسودگی ترمیم یافته در زمینه بیمارستانی به حدود ۴۰ درصد رسیده است اما با این وجود وزارت بهداشت برنامه جایگزین کردن ۵۰ هزار تخت فرسوده فعلی را در یک برنامه میان مدت در دستور کار قرار داده است که این برنامه بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد که باید توسط سازمان برنامه و بودجه و همین طور مجلس شورای اسلامی مورد حمایت جدی قرار گیرد.
آغاز به کار توانبخشی تلفنی افراد طیف اوتیسم + جزئیاتتوانبخشی تلفنی افراد طیف اوتیسم شروع به کار کرده است و اولویت با خانواده هایی است که فرزند طیف اوتیسم زیر هفت سال دارند، یا به مراکز توانبخشی معتبر دسترسی ندارند یا از نظر مالی نیازمند حمایت هستند.
برخی از این افراد ممکنست به اینترنت، مراکز توانبخشی معتبر، متخصص مربوطه و... دسترسی نداشته باشند و یا نیاز به دریافت اطلاعات بیشتری داشته باشند که می توانند از ساعت ۸ لغایت ۱۷ با شماره تلفن ۰۲۱۴۸۰۸۵۰۰۰ تماس بگیرند.
افزایش ۱۱ درصدی مصرف دخانیات در زنانبر اساس نتایج مطالعه ملی عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر در سال ۱۴۰۰ (استپس)، تقریباً ۱۴ درصد افراد بالای ۱۸ سال جامعه ایرانی دخانیات مصرف می کنند که حدود ۲۶درصد مردان و ۴.۵درصد زنان را شامل می شود و این مصرف از سال ۱۳۹۵، با رشد حدود ۲.۵ درصدی در مردان و ۱۱ درصدی در زنان بالای ۱۸ سال روبه رو بوده است.
به گفته دکتر جعفر جندقی رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، سالانه حدود ۶۰ هزار نفر در اثر مصرف دخانیات در کشور و آمار مصرف دخانیات در زنان و مردان می میرند و تقریباً ۶ هزار نفر از آنها افرادی هستند که در اثر مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران جان خودرا از دست می دهند.
یک چرخه اقتصادی معیوب در «کف خیابان»از سال ۱۳۷۸ تا حالا طرح های مختلفی برای ساماندهی کودکان کار و خیابان به اجرا درآمده؛ از خانه سبز و ریحانه گرفته تا تاسیس مراکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده؛ اما نتایج اجرای این طرح ها نشان میدهد که چندان موفقیت آمیز نبوده اند و به نظر بی توجهی به زمینه های بروز پدیده کودکان کار و خیابان همچون «اقتصاد کف خیابان»، «عدم نظارت، اتباع نابسامان و ساختار فقرزا» و «خلاء تقنین، سیاست ناکارآمد و اجرای ناقص» مسائل ریشه ای هستند که خود سبب ادامه این لطمه اجتماعی و عدم موفقیت طرح ها شده است.
گزارش ایسنا در این خصوص را می توانید اینجا بخوانید.

آمار «طلاق» رو به افزایشمعاون امور زنان و خانواده رییس جمهور ضمن بیان این که آمار طلاق روز به روز رو به افزایش است اظهار داشت که باید رویه های مربوطه دراین زمینه اصلاح گردد تا طلاق کم شود.
وی با ابراز تاسف از سو استفاده از زنان در حمل و نقل مواد مخدر، تعداد زنان زندانی را ۳ درصد اعلام و گرچه گفت این آمار کم است اما اصرار کرد که همین تعداد هم نباید باشد.
وی همین طور خواهان بازنگری۶۰ درصد مسایل مربوط به خانواده و همین طور اجرای عدالت و احقاق حقوق بانوان شد و اظهار داشت: قوانین مربوط به آنان باید شناسایی و در اختیار ما گذاشته شود.

جزئیات راه اندازی مدارس غیردولتی بدون «شهریه»رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش وپرورش از طراحی الگوی ایجاد مدارس مردمی بوسیله واگذاری مدارس دولتی و غیردولتی به گروههای مردمی و جهادی، خیرین و واقفین آگاهی داده است.
احمد محمودزاده، رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش وپرورش با اعلان اینکه این مدارس، بدون شهریه هستند اظهار داشت: مقرر است گروههای مرجع و اشخاص با سبقه تعلیم و تربیتی که احتمال دارد از گروه خیرین، جهادی و واقفین باشند این نوع مدارس را در مناطق محروم و حاشیه شهرها راه اندازی و اداره کنند.
۱۰۰ هزار کلاس نا ایمن داریمبه گفته خان محمدی، رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس هم اکنون ۱۰۰ هزار کلاس نا ایمن در کشور وجود دارد و هرچقدر می گذرد این عدد بیشتر هم می شود.
مدیرعامل بنیاد برکت نیز از تبدیل ۱۰۰۰ مدرسه کانکسی به ساختمانی آگاهی داده و گفته است: با هزار مدرسه قرارداد بسته شده و ساخته خواهد شد.
تصادفات در عراق ۳.۵ برابر ایران اما کشته ها نصف ایرانسردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور فراجا گفته است: در عراق اصلا گواهینامه رانندگی موضوعیت و وجود ندارد و هرکسی که رانندگی بلد باشد از خودرو استفاده می نماید، بنا بر این تصادفات کشور عراق سه و نیم برابر ایران است اما کشته های تصادفات عراقی ها نصف ایرانیها است و این مساله تنها به سبب خودرو های ایمنی است که دارند.
تداوم بارندگی و کاهش دما در کشورتا روز جمعه در بیشتر مناطق کشور روند کاهش نسبی دما پیش بینی می شود و آسمان تهران نیز طی فردا (۲۱ دی ) ابری در بعضی ساعت ها بارش برف و گاهی وزش باد با حداقل دمای صفر و حداکثر دمای ۴ درجه سانتیگراد خواهد بود.
صادق ضیاییان، رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا همین طور درباره ی بارندگی های امروز گفته است: طی امروز در استانهای گیلان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، شمال فارس، شمال کهگیلویه و بویر احمد، غرب یزد و بخش هایی از استان کرمان بارش برف و در استان هایی همچون بوشهر، جنوب فارس، جنوب کرمان، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی بارش های شدیدی که منجر به سیلاب و آبگرفتگی معابر می شود دور از انتظار نیست.
آمار ۷۰۰۰ نفری زنان سرپرست خانوار تهرانمریم اردبیلی، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران نیز امروز آمار زنان سرپرست خانوار تهران را ۷۰۰۰ نفر عنوان کرده و گفته است: ۳۳۰۰ نفر از زنان سرپرست خانوار در شهر تهران تحت پوشش بهزیستی هستند، ۲۵ هزار نفر نیز به همراه اعضای خانواده تحت پوشش کمیته امداد هستند که ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ نفر زن سرپرست خانوار را می سازند و در شهرداری تهران اسامی ۱۵ هزار نفر بانوی سرپرست خانوار به ثبت رسیده است.
طبق آمار بروزرسانی شده، هفت هزار نفر از این افراد دقیقاً زن سرپرست خانوار هستند و پنج هزار نفر فرزندان این زنان بوده که زیر ۱۸ سال سن دارند.
در آستانه روز زن شهرداری تهران علام کرد که مترو مجموعه های ورزشی شهرداری در یک روز برای بانوان تهرانی رایگان است و آنطور که مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران گفته است: مترو یک روز به مناسب گرامیداشت بانوان رایگان خواهد بود، موضوعی که در اختیار شهرداری تهران است هرچند که شورا نیز با این مساله موافق است اما زمان این یک روز رایگان بودن مترو و استفاده از اماکن ورزشی و تفریحی همچون اراضی عباس آباد و مجموعه های ورزشی باتوجه به این که روز میلاد جمعه است معین نیست و در هفته پس از آن یک روز در نظر گرفته می شود که زمان آن اطلاع رسانی خواهد شد.
پنج خبر پر بازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا:
جزئیات راه اندازی مدارس غیردولتی بدون «شهریه»
تهران برفی می شود / کاهش ۸ تا ۱۰ درجه ای دما
یک چرخه اقتصادی معیوب در «کف خیابان»
فرسودگی ۷۰ درصد بیمارستان های کشور
زمان و منابع آزمون جامع معلمان ماده ۲۸
1401/10/21
08:34:31
5.0 / 5
773
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین