تمرین مغزی برای بهبود حافظه، ۱،

تمرین مغزی برای بهبود حافظه، ۱،

آزمایشگاه رادین: خراسان رضوی از قبل می دانید که برای جلوگیری از حفره های دندانی مسواک بزنید؛ برای تقویت ماهیچه ها ورزش کنید و برای صیانت از پوست از کرم ضد آفتاب استفاده کنید اما ممکنست متوجه نباشید کارهایی نیز هست که می توانید برای حفظ هوشیاری مغز خود انجام دهید.به نقل از یاهو، نتایج تحقیقی در سال ۲۰۱۹ روی نزدیک به ۲۰۰ هزار بزرگسال نشان داد کسانی که سبک زندگی سالم تری داشتند، طی هشت سال کمتر به زوال عقل مبتلا شدند؛ حتی اگر از نظر ژنتیکی در معرض خطر زوال عقل قرار داشته باشند. یک تحقیق در سال ۲۰۲۰ نیز به نتیجه مشابهی رسید. با اینحال فراتر از عادات کلی سالم، کارهای خاص برای تقویت قدرت مغز و پیش گیری از زوال شناختی یعنی تمرینات مغز در ذیل عرضه شدند.

آیا تمرینات مغز جواب می دهد؟

شاید اما پیچیده است.

دکتر زالدی اس. تان، مدیر برنامه حافظه و پیری سیستم سلامت، می گوید: حافظه یک موضوع نیست بلکه تلفیقی از مسائل مختلف است؛ بدین سبب وقتی در مورد ورزش یا تمرینات حافظه صحبت می نماییم، تصور می کنم بستگی به نوع حافظه ای دارد که به آن اشاره می نماییم. رفتن به خواربارفروشی را در نظر بگیرید؛ یادآوری آنچه قصد خرید آنرا داشتید، بدون داشتن فهرستی که به آن نگاهی بیندازید، مستلزم توانایی یادآوری چیزهاست. به خاطر سپردن چیدمان فروشگاه و یافتن مکان چیزها نیاز به حافظه بصری/فضایی بیشتری دارد. برخورد با همسالان دوران دبستان، به یاد آوردن نحوه آشنایی شما و انجام مکالمه، نیازمند سرعت پردازش سریع در کنار یادآوری است.

داگلاس شار، مدیر بخش اعصاب شناختی مرکز پزشکی اوهایو وکسنر آمریکا، اظهار داشت: افزایش این ارتباطات سیناپسی (افزایش این نواحی از ارتباطات در مغز) ممکنست به حفظ مغز کمک نماید. اگر در آینده با مشکلات ناگواری مواجه شوید که بر مغز تاثیر می گذارد، مانند سکته مغزی یا شرایط زوال عقل، از پیش مغز خودرا حفظ نموده اید.

تمرینات مغزی مفید برای حافظه در خانه

بهترین شانس شما انواع مختلفی از چیزهایی است که مغز شما را به روش های مختلف تمرین می دهند.

دکتر شار معتقد می باشد که تنوع عالی است. بطور معمول هر چه بیشتر با مغز خود کار کنید، بهتر است. در اینجا لیستی از تمرینات برای مغز شماست که می تواند به شما در شروع کار کمک نماید، آمده است:

ورزش کنید

به نظر می رسد یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای شناخت بهتر انجام دهید، ورزش بدنی است که موجب افزایش جریان خون به مغز می شود. خطر سکته مغزی، فشار خون بالا و دیابت (سه عامل خطر برای ایجاد مشکلات حافظه) را می کاهد و بگفته دکتر تان اکسیداسیون التهابی را نزولی می کند (که در زوال عقل نیز نقش دارد).

در واقع یک تحقیق در سال ۲۰۲۳ روی ۱۳۰۰ زن ۶۵ ساله و بالاتر نشان داد که به ازاء هر ۳۱ دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید فرد در هر روز ۲۱ درصد کمتر خطر مبتلاشدن به زوال عقل وجود داشت. در همین حال یک متاآنالیز در سال ۲۰۲۲ به این نتیجه رسید کسانی که بطور منظم در پیاده روی، دویدن، شنا، دوچرخه سواری، رقص، یوگا، ورزش و تمرین با دستگاه های ورزشی شرکت می کنند، ۱۷ درصد کمتر از افرادی که این کار را انجام نمی دهند، در معرض مبتلاشدن به زوال عقل قرار دارند.

بازی ورزشی کنید

اگر می خواهید فواید ورزش را به سطح جدیدی برسانید، ورزشی را در نظر بگیرید که شما را ملزم به بازی با اشخاص دیگر می کند. علاوه بر تمرین بدنی، نتایج مطالعات نشان می دهد که ورزش از شما می خواهد که سریع تصمیم بگیرید و مشکلات را حل کنید (هم تیمی من کجاست؟ آیا باید سریعتر بدوم؟ کدام بازی راهبردی ممکنست هم اکنون بهتر عمل کند؟) و به شما این فرصت را می دهد که با دیگران معاشرت کنید.

دکتر شار اشاره کرد: کل مغز در حقیقت خوب کار می کند و این یک فعالیت عالی برای کل مغز است.معاشرت کنید

به طور جدی دور هم بودن با اشخاص دیگر برای مغز شما بسیار مفیدست.

شار توضیح می دهد: شما باید از چشمان خود برای دیدن قیافه ها و ارتباطات غیرکلامی آنان استفاده کنید. شما چیزها را از این طریق انتخاب و قضاوت می کنید. آنان داستانی را تعریف می کنند؛ شما درحال یادآوری خاطرات هستید و فکر می کنید اوه، در ارتباط با آن موضوع، من یک داستان عالی برای گفتن دارم و سپس شما داستان خودرا به اشتراک نمی گذارید.

با این کار در موقعیتی به نام گفتمان درگیر می شوید. شما از زبان خود، از بینایی خود و از شنوایی خود استفاده می کنید. تمام این بخش های مغز درگیر و یکپارچه شده اند. اگر نمی توانید حضوری کسی را ملاقات کنید، تلفن را بردارید و با وی تماس بگیرید؛ با این کار مغز هر دوی شما کمی تقویت می شود.

کمی ریاضی کار کنید

نتایج مطالعات نشان می دهد دفعه بعد که برنامه ماشین حساب را روی تلفن خود باز می کنید، ممکنست بخواهید برای یک ثانیه مکث کنید و تصمیم بگیرید که آیا مساله ریاضی چیزی است که می توانید بدون فناوری آنرا حل کنید یا خیر. نتایج تحقیقی نشان داده سالمندانی که به مدت ۶ ماه هر روز به مسائل ریاضی و خواندن می پردازند، سرعت پردازش و عملکرد اجرائی را می افزایند.

زبان جدید یاد بگیرید

دانستن ۲ زبان به شما امکان برقراری ارتباط با افرادی می دهد که ممکنست قبل از این با آنان ارتباط برقرار نکرده اید؛ سفر را آسان تر و از سلامت مغز پشتیبانی می کند. یک متاآنالیز در سال ۲۰۲۰ نشان داد افرادی که دوزبانه هستند، در سنین بالاتری نسبت به کسانی که فقط به یک زبان صحبت می کنند، گرفتار زوال عقل می شوند...

منبع:

1401/12/09
12:44:38
5.0 / 5
531
تگهای خبر: التهاب , پزشك , پزشكی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین