شایع ترین علت پای پرانتزی در کودکان

شایع ترین علت پای پرانتزی در کودکان

به گزارش آزمایشگاه رادین، فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به والدین، اخطار داد که آموزش و یا اجبار به راه رفتن زودتر از موعد در شیرخواران می تواند سبب عدم تقارن پاها و پرانتزی شدن آن شود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر امیرحسین حسینی به شایع ترین علت ایجاد پای پرانتزی در کودکان اشاره نمود و اضافه کرد: معمولاً در شیرخواران ۱۲ تا ۱۸ ماهه به صورت طبیعی مقداری پای پرانتزی دیده می شود، خصوصا در نوزادان کوچک تر این مورد شایع و طبیعی است.
وی افزود: انتظار می رود با بیشتر شدن سن کودک روند رشد پاها اصلاح گردد.
این متخصص اطفال کودکان تصریح کرد: شیرخواران بالای ۱۸ تا دو سال که به خوبی راه می روند، اگر همچنان تحمل وزن خویش را ندارند و پرانتزی راه می روند، باید جهت بررسی بیشتر توسط پزشک متخصص ویزیت شوند.
او با اشاره به اینکه بیماری های مختلفی سبب بروز پای پرانتزی در کودک می شوند، اظهار داشت: احتمال مبتلا شدن به نرمی استخوان، کمبود ویتامین D و یا شکستگی هایی که در استخوان پا و زانو ایجاد شده، می تواند باعث شود تا کودک شما پرانتزی راه برود؛ ازاین رو برای درمان باید بمحض مشاهده نشانه ها کودک تحت درمان قرار گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، تصریح کرد: نکته مهم اینست که راه رفتن غیرطبیعی از مبحث تکامل و فیزیولوژیک بودن در سنین پایین تشخیص داده شود.
وی به والدین سفارش کرد: توجه داشته باشید اگر تنها در یک طرف بدن و یا یک زانو مشکلی مشاهده کردید باید بدانید این مسله غیر طبیعی و نیازمند درمان توسط جراح ارتوپد یا متخصص اطفال است.
حسینی در رابطه با روش های جلوگیری از بروز پای پرانتزی توضیح داد: در سنین پایین پرانتزی بودن پا کاملا طبیعی است و احتیاج به مداخله یا پیشگیری ندارد، ولی برای کودکان بالای دوسال باید برای عدم تقارن و غیرهماهنگ بودن سایز پاها اقدامات درمانی صورت گیرد، ارجاع بموقع به متخصص و رعایت سفارش های پزشک مهم ترین اقدام برای درمان پای پرانتزی است.
وی افزود: استفاده از جراحی های ترمیمی و در مواردی که مشکوک به نرمی استخوان و شلی مفصل هستیم بررسی های آزمایشگاهی و تجویز دارو همچون درمان های پای پرانتزی است.
بنابراعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی در خاتمه خاطرنشان کرد: گاهی شروع و یا تحمیل راه رفتن های خیلی زود به شیرخوارن خصوصا در سنین کمتر از ۱۰ یا ۱۱ ماه می تواند مشکلاتی مثل پای پرانتزی را برای کودک شما ایجاد نماید، ازاین رو آموزش راه رفتن قبل از موعد را به شیرخوارن تحمیل نکنید.
منبع:

1402/03/27
16:59:01
5.0 / 5
497
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین