راهکارهای صیانت از خود در هوای آلوده

راهکارهای صیانت از خود در هوای آلوده

آزمایشگاه رادین: خراسان رضوی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا موجب افزایش فشار روی سیستم قلبی عروقی می شود. افراد مبتلا به بیماریهای قلبی در هنگام قرار گرفتن در معرض ذرات آلوده حساس ترین گروه در معرض خطر هستند. تنش های قلبی عروقی می تواند مشکلات زمینه ای مانند آسم، بیماریهای ریوی و فشار خون را تشدید کند.


خطرات و عواقب آلودگی با آلاینده ها به دفعات قرار گرفتن در معرض آنها، غلظت ذرات و سطح فعالیت در طول قرار گرفتن در معرض آلودگی می تواند بسیار متفاوت باشد. عوارض خفیف شامل سوزش گلو/چشم، خشکی چشم، سردرد و نتایج شدیدتر سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی، سکته مغزی و حمله قلبی است بدین سبب افراد باید اهتمام کنند قرار گرفتن در معرض ذرات معلق را محدود کنند تا خطرات سلامتی را کاهش دهند. در ذیل چند راه حل برای مقابله با آلودگی معرفی شده است.
ماسک مناسب تهیه کنید
باید تلاش نموده تا کارهای خارج از منزل را محدود کنید. اگر مجبور به بیرون رفتن هستید، از ماسک استفاده کنید. پزشکان سفارش کردند، داشتن ماسک مناسب در این زمان بسیار اهمیت دارد. استفاده از ماسک پارچه ای معمولی موثر نیست. ماسکهای ویژه ای مانند ماسکهای N۹۹ و N۹۵ بااینکه گران هستند، در مقابل آلودگی بسیار موثرتر هستند. همچنین، در زمان بیرون رفتن از خانه خودرا بپوشانید و برای صیانت از چشمان خود در مقابل ذرات موجود در هوا از عینک آفتابی استفاده کنید.


در خانه بمانید
در این زمان حیاتی، اهتمام کنید از تمرینات هوازی در فضای باز خودداری کنید برای اینکه ممکنست هوای آلوده را به عمق ریه های شما بکشاند. این امر احتمال مبتلاشدن به بیماریهای تنفسی را بیشتر می کند. ورزش های سبک در خانه به شما کمک می نماید در زمان آلودگی هوا احساس سستی نکنید و سالم بمانید. تنفس در هوای نامناسب می تواند در کوتاه مدت و بلندمدت نتایج جدی برای سلامتی داشته باشد.
هیدراته بمانید
دالی کومار، متخصص سلامت و تندرستی سفارش می کند که بدن را هیدراته نگه دارید و در طول این مدت بیش از اندازه معمول آب بنوشید. همین طور می توانید آب سبزیجات و میوه مصرف کنید.
سبز شوید
اهتمام کنید خانه خودرا کمی سبزتر کنید. گیاهان سبزی را بیاورید که به شما در تنفس بهتر در داخل خانه کمک می کنند. گیاهانی مانند آلوئه ورا و گیاه عنکبوتی همه آلاینده ها را جذب می کنند و کیفیت هوای خانه شما را بهتر خواهند کرد.


با پزشک مشورت کنید
قرار گرفتن در معرض کیفیت بد هوا ممکنست منجر به علایم اولیه مانند سرفه، سوزش چشم و بینی، گلودرد، آسم یا خس خس سینه و خستگی شود. در صورت ادامه این علایم فوراً با پزشک مشورت کنید برای اینکه قرار گرفتن در معرض طولانی مدت این مواد ممکنست منجر به بیماری هایی مانند سرطان شود.
هوای خانه را مناسب نگه دارید
هوای خانه خودرا سالم نگه دارید تا از رطوبت بیش از اندازه و رشد کپک جلوگیری کنید. تهویه کافی برای اطمینان از این که خانه شما هوای تازه دریافت می کند لازم است با این وجود، زمانی که هوا خیلی سرد نیست و تعداد گرده ها نیز زیاد نیستند، درها و پنجره ها را باز کنید. بهترین زمان برای تهویه خانه بین ساعت سه تا پنج پس از ظهر است برای اینکه سطح PM ۲.۵ در این زمان از روز پایین ترین میزان است.


انرژی کمتری در خانه خود مصرف کنید
تولید برق و سایر منابع انرژی موجب ایجاد آلودگی هوا می شود. با کاهش مصرف انرژی، می توانید به بهبود کیفیت هوا، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و صرفه جویی در هزینه ها کمک کنید.
از طریق بینی تنفس کنید
شما می توانید با اطمینان از تنفس بیش از طریق بینی، تاثیر کیفیت پایین هوا بر زندگی خودرا کاهش دهید.
رعایت نکات ذکر شده در بالا می تواند تا حد زیادی به شما کمک نماید تا خودرا از اثرات مضر آلودگی هوا در امان نگه دارید. از آنجا که آلودگی هوا به عنوان بزرگترین قاتل برچسب گذاری شده، لازم است اقدامات مناسبی برای صیانت از خود انجام دهید. اگر بچه ها، زنان باردار، بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی یا افراد مسن در خانه دارید، حتما یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا (HEPA) نصب کنید.
منابع

www.kent.co.in

economictimes.indiatimes.com

www.lung.org/clean-air/outdoors

www.ecobud.com.au
منبع:

1402/05/15
13:25:38
5.0 / 5
358
تگهای خبر: بیماری , پزشك , حیات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین