مسوول هماهنگی خانه های هلال ایران :

رویكرد هلال احمر استفاده از ظرفیت های محلی در ماموریت هاست

رویكرد هلال احمر استفاده از ظرفیت های محلی در ماموریت هاست

به گزارش آزمایشگاه رادین مسوول هماهنگی خانه های هلال جمعیت هلال احمر ایران اظهار داشت: رویکرد این نهاد استفاده از ظرفیت های جوامع محلی برای ماموریت ها به خصوص در حوزه آموزش و مدیریت حوادث و بحران هاست.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایرنا، حسن فراهانی روزشنبه در آیین شروع به کار خانه «هلال رسانه »در محل خانه مطبوعات استان یزد گفت: توجه به سرمایه های اجتماعی و استفاده از این ظرفیت ها برای پیشبرد اهداف بشردوستانه جمعیت دلیل اصلی ایجاد خانه های هلال در کشور است.
وی از رسانه بعنوان یکی از با اهمیت ترین عوامل تقویت سرمایه و اعتماد اجتماعی یادکرد و اضافه کرد: یکی از دلیلهای موفقیت برنامه های جمعیت هلال احمر دواطلبانه بودن کارهای آن و همراهی رسانه ها در پیشبرد رویکردهاست.
فراهانی تصریح کرد: به همین دلیل استفاده از توان هر منطقه برای ارائه آموزش های مورد نیاز در مواقع بحران در دستور کار این جمعیت قرار دارد و مسئولان خانه های هلال در تحقق این برنامه نقش مهمی را برعهده دارند.
وی افزود: یکی از نقش های مهم رسانه، نقش و کارکرد آموزشی است و باتوجه به توسعه شبکه های ارتباطی و رسانه ای این حوزه می تواند در کنار جمعیت هلال احمر در اجرای هرچه بهتر برنامه های آن نقش مستقیم داشته باشد.
فراهانی از شکل گیری خانه های هلال در کشور بعنوان یکی از مولفه های تقویت اعتماد و سرمایه اجتماعی یاد کرد و اضافه کرد: نقش جمعیت هلال احمر در ارتباط با شکل گیری این خانه ها نقش تسهیل گری است و خدمات آن از طرف افراد بومی و ساکن هر منطقه به صورت داوطلبانه ارائه می شود.
مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر کشور هم در این آیین اظهار داشت: خانه های هلال تشکیلاتی داوطلب محور است و تمامی خدمات جمعیت از قبیل آموزش، امداد و نجات در سوانح و بحران ها و کمک های معیشتی بوسیله این خانه ها به شهروندان نیازمند خدمات ارائه می شود.
« روح الله استاک» اضافه کرد: باتوجه به توسعه دامنه و فراگیری رسانه ها در عصر حاضر این حوزه می تواند در زمینه آموزش های پیش از بحران و آگاه سازی مسئولان و تصمیم سازان از شکل گیری بحران های مختلف در جامعه نقش آفرینی کند.
وی اشاره کرد: مشارکت رسانه ها در ماموریت های جمعیت هلال احمر به تقویت تاب آور اجتماعی کمک می نماید.
همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد اظهار داشت: نقش رسانه نسبت به گذشته تغییر کرده است.
مجید جوادیان زاده با اشاره به اقدامات درخشان جمعیت هلال احمر در زمینه های مختلف اضافه کرد: حالا بحث سرمایه های اجتماعی در جامعه کاهش یافته است، هلال احمر نیز باتوجه به ظرفیت های که دارد می تواند این مساله را تقویت کند.
وی نقش رسانه ها و اعضای خانه مطبوعات را هم دراین زمینه مهم خواند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر یزد هم اظهار داشت: خانه های هلال با هدف توانمندسازی جامعه، گسترش آموزش های امدادی برای مقابله با حوادث و تشکیل تیم های واکنش سریع شهری و روستایی راه اندازی می شود.
محسن حراری زاده یزدی اشاره کرد: این نهاد در طرح خانه های هلال به دنبال افزایش آگاهی عمومی مردم در نحوه برخورد با حوادث و آموزش های امدادی است که در نهایت نسبت به مسئولیت خود در کاهش حوادث طبیعی و جاده ای نقش این نهاد را ایفا می کند.
تا حالا چهار هزار و ۱۰۰ خانه هلال در کشور افتتاح شد و مقرر است طبق برنامه ریزی ها تا آخر سال جاری مجموعا پنج هزار خانه هلال در تمامی استانها افتتاح شود.منبع:

1399/11/27
21:36:40
0.0 / 5
1204
تگهای خبر: آموزش , امداد , خدمات , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین