معاون سازمان امداد و نجات

زیرخاكی های مرگ آفرین تأثیر مستقیمی بر ایمنی مردم دارند

زیرخاكی های مرگ آفرین تأثیر مستقیمی بر ایمنی مردم دارند

سرپرست معاونت برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، اظهار داشت: مین های سرگردان یا به تعبیر ساده تر زیرخاكی های مرگ آفرین و مواد منفجره باقی مانده از جنگ تأثیر مستقیمی بر ایمنی مردم بخصوص روستائیان، عشایر، كاروان راهیان نور، دانش آموزان و اتباع خارجی خروجی از مرزها در ۶ استان كشور دارند.


حمیدرضا اسکاش روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اضافه کرد: یکی از بزرگترین مأموریت های سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، نگاه انسان دوستانه به کاهش خطرات مین و مواد منفجره باقیمانده از جنگ به دنبال تفاهمنامه دو جانبه بین کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان امداد و نجات هلال احمر است.
وی افزود: در این راستا گروه هدف و جامعه فراگیران این آموزش ها، مردم به خصوص روستاییان مناطق مرزنشین، عشایر، کاروان های زیارتی راهیان نور و اتباع خروجی از مرزهای شرقی و غربی جمهوری اسلامی ایران به افغانستان و عراق هستند.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه می بایست همه دست به دست هم دهیم تا ریسک و خطرپذیری را با ارائه این آموزش ها به حداقل برسانیم، اظهار داشت: باید بررسی کرد که از گذشته تاکنون چقدر خطرپذیری در مورد مین و مواد منفجر نشده باقی مانده از جنگ هشت ساله کاهش پیدا کرده، چون که این ماجرا تأثیر مستقیمی بر امنیت مردم دارد.
اسکاش با اشاره به اینکه درطول اجرای این پروژه از مجروح شدن و جان باختن تعدادی زیادی از هموطنان با آموزش ها و اقدامات پیشگیرانه جلوگیری شده که اقدامی پرارزش است، اضافه کرد: سال قبل نزدیک به ۳۱۰ هزار نفر در پروژه آگاهی از خطرات مین و مواد منفجره نشده باقی مانده از جنگ در ۶ استان ایلام، کرمانشاه، آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان و خراسان رضوی آموزش های لازم را فرا گرفتند.
وی با اشاره به اینکه در نتیجه جنگ هشت ساله رژیم بعثی صدام ضد جمهوری اسلامی ایران، کشورمان هم مانند بسیاری کشورهای دیگر در دنیا از آثار آلودگی تسلیحاتی مانند مین و بقایای قابل انفجار جنگی در رنج است، اضافه کرد: اصلی ترین مناطق آلوده در پنج استان غربی کشور، یعنی آذربایجان غربی، ایلام، کردستان، کرمانشاه و خوزستان واقع شده اند و سالهاست که عملیات پاکسازی توسط نیروهای مسلح اجرا می شود که نتیجه آن کاهش حجم آلودگی بوده است. با این وجود، مین و بقایای قابل انفجار جنگی کماکان تهدیدی جدی برای جمعیت غیرنظامی ساکن در این مناطق است.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر توضیح داد: آثار مین بر روی سلامت و وضعیت اقتصادی و اجتماعی غیرنظامیان ساکن در مناطق آلوده غیرقابل انکار است به صورتی که خیلی از غیرنظامیان باید برای دسترسی به آب و مزارع خود به منظور امرار معاش از زمین های آلوده عبور کنند که این امر هر روزه زندگی آنان را در مقابل خطری جدی قرار می دهد و عشایر و دامهای آنها هم که از این مناطق عبور می کنند در معرض خطر جدی هستند.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، همسایه شرقی ایران، افغانستان هم تحت تأثیر درگیری طولانی مدت بوده و مناطق زیادی از آن به مین و بقایای قابل انفجار جنگی آلوده هستند که این امر مهاجران و اتباع خروجی افغان از مرز دوغارون (در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد استان خراسان رضوی) را که قصد دارند از مرز بین ایران و افغانستان گذر کنند در معرض خطر بالایی قرار می دهد.
اسکاش اظهار داشت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و کمیته بین المللی صلیب سرخ از سال ۲۰۰۴ در پروژه «آموزش خطرات مین» همکاری مشترکی داشته و دارند و در کنار مرکز مین زدایی جمهوری اسلامی ایران(ایرماک) با اجرای این پروژه و آموزش بشردوستانه به ایجاد حساسیت و آموزش غیرنظامیان ساکن در مناطق آلوده به مین و بقایای قابل انفجار جنگی در ارتباط با خطرات و طرز رفتار ایمن در زمان مواجهه با چنین خطراتی می پردازند.
وی تصریح کرد: به منظور انجام این آموزش ها داوطلبان و کارکنان شعب جمعیت هلال احمر در استانهای آلوده با برگزاری جلسات حضوری، توزیع بروشور، نصب تابلو و بیلبورد و مواد آموزشی دیداری و شنیداری بعنوان ابزارهای آموزشی و ترویجی مردم این مناطق را با خطرات مین و مواد منفجره باقی مانده از جنگ آشنا می کنند. طبق اطلاعات ارزیابی شده از گروه های امدادرسان، حداقل لطمه ای که انسان از این مصنوعات بشری می بیند قطع، «پاها» و «دستها» است و صدمه بعدی به «چشم ها» است.
در هشت سال دفاع مقدس بیشتر از ۲۰ میلیون انواع مین و مواد منفجره در مساحتی حدود ۴۲ هزار کیلومتر مربع در اراضی پنج استان آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان از جانب رژیم بعثی صدام پراکنده شد.
مین های باقیمانده از جنگ ها نه تنها قاتل جان بشر هستند بلکه صدمه های جبران ناپذیری را به محیط زیست و حیات وحش وارد می کنند.
در مرکز دوغارون فقط افاغنه آموزش می بینند و خروج آنها منوط به گذراندن این دوره و مهر نماینده جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران می باشد.
در محتوای آموزشی جدید با عنایت به کرونا، بروشورهای آموزشی با محتوای مشترک کرونا و مین تدوین و در حال توزیع می باشد.
با عنایت به محدودیت های برگزاری کلاس های حضوری در ۵ استان هدف به غیر از مرز دوغارون، آموزش ها به صورت مجازی در حال برگزاری است.


1399/04/07
14:41:31
5.0 / 5
2404
تگهای خبر: آموزش , ابزار , امداد , حیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین