جهان در بحبوحه بحران كووید-۱۹

جهان در بحبوحه بحران كووید-۱۹

آزمایشگاه رادین: یک سال قبل که همه گیری کووید-19 هنوز در مراحل ابتدایی بود، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت (WHO) اصرار کرد که رویکرد جهانی، تنها راه خروج از بحران است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، "تدروس آدهانوم" دبیر کل سازمان جهانی بهداشت طی یک سخنرانی رسانه ای در آوریل ۲۰۲۰ اظهار داشت: راه پیش رو همبستگی است؛ همبستگی در سطح ملی و همبستگی در سطح جهانی.
گذشت سریع زمان طی این یک سال و مشاهده صحنه های ویرانگر در هند که بیمارستان ها گرفتار موج دوم همه گیری شده اند و هزاران نفر به سبب کمبود اکسیژن در حال مرگ هستند، نشان میدهد که این هشدارها مورد توجه قرار نگرفته اند.
هند تنها کانون جهانی شیوع کروناویروس نیست. ترکیه روز پنجشنبه وارد نخستین قرنطینه سراسری شد، اقدامی ناخواسته که به سبب افزایش موارد مبتلاشدن در این کشور در نظر گرفته شده است.
وضعیت شیوع کروناویروس در خیلی از مناطق آمریکای جنوبی نیز تاسف آور است. تا حالا بیش از ۱۴.۷ میلیون نفر در برزیل به کروناویروس آلوده شده و بیش از ۴۰۰ هزار نفر نیز جان خودرا از دست داده اند.
تعدادی از کشورها با پیدایش کانونهای شیوع کروناویروس، کمک هایی ارائه کرده اند که از آن جمله میتوان به ارسال دستگاههای اکسیژن ساز، دستگاههای تنفس مصنوعی و سایر تجهیزات پزشکی به هند طی روزهای اخیر اشاره نمود. اما واکنش هماهنگ جهانی که یک سال قبل توسط دبیر کل سازمان جهانی بهداشت عنوان شد و از آن زمان بارها توسط سازمان جهانی بهداشت و سایر نهادهای بهداشتی جهانی تاکید شده، محقق نشده است.
و در حالی که تعدادی از کشورهای غربی برای بازگشت به زندگی عادی تر طی هفته های آتی آماده میشوند، تصویر جهانی از وضعیت کروناویروس همچنان وخیم است. سازمان جهانی بهداشت دوشنبه گذشته اعلام نمود: تعداد موارد مبتلاشدن به کووید-۱۹ در جهان برای نهمین هفته متوالی بالا رفته و تعداد مرگ و میرها برای ششمین هفته متوالی بالا رفته است.
کوواکس که سازوکار جهانی برای توزیع واکسن با قیمت پایین یا رایگان برای کشورهای کم درآمد است، همچنان بهترین فرصت برای تهیه واکسن است که ممکنست همه گیری را مهار کند. اما تحقق این برنامه به شدت به ظرفیت هند و موسسه سرم هند (SII) برای تولید واکسن آسترازنکا که سنگ بنای سازوکار کوواکس است، بستگی دارد.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از شبکه خبری سی ان ان، در حالی که هند وعده داده بود که ۲۰۰ میلیون دوز واکسن بوسیله برنامه کوواکس برای توزیع در ۹۲ کشور با درآمد کم و متوسط عرضه نماید، تشدید وضعیت شیوع ویروس کرونا در این کشور سبب شد که دهلی نو تمرکز خودرا از تحقق اهداف این برنامه به شهروندان خود تغییر دهد.
منبع:

5.0 / <5
1519
1400/02/12
23:08:10
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین