ماجرای گونه ویتنامی ویروس كرونا چیست؟

ماجرای گونه ویتنامی ویروس كرونا چیست؟

به گزارش آزمایشگاه رادین اخیرا یک گونه جدید ویروس کرونا در ویتنام شناسایی شده است که به نظر می آید سویه جهش یافته دلتا با تغییری جزئی باشد که پیشتر به نام گونه هندی شناخته می شد و برپایه روش جدید نامگذاریِ سویه های جدید کروناویروس از جانب سازمان جهانی بهداشت، عنوان آن به دلتا تغییر کرده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، این گونه را ابتدا متخصصان همه گیرشناسی ویتنام شناسایی نمودند و هنوز جزئیات بیشتر آن در دست تحقیق و بررسی است.
مقام های ویتنامی ابتدا گفتند این سویه، تلفیقی از گونه دلتا و گونه آلفا یا همان گونه انگلیسی است اما سازمان جهانی بهداشت در این مورد تردید دارد.
در مورد این گونه تازه کشف شده اطلاعات چندانی در دست نیست، اما وزیر بهداشت ویتنام گفته است که داده های ژنوم آن بزودی در دسترس خواهد بود.
گونه جدید کجا کشف شد؟
ویتنام هم اکنون تنها کشوری است که موارد مبتلا شدن به این گونه را شناسایی و ثبت کرده است، اما مقام های سایر کشورها گفته اند اطلاعات کافی ندارند تا بتوانند آنرا رصد و ردیابی کنند.
له تای کویین مای، از موسسه ملی بهداشت و همه گیرشناسی ویتنام، گفت طرح جهانی به اشتراک گذاری تمام داده های آنفلوآنزا (GISAID) هنوز این گونه را ثبت نکرده است.
به گزارش استریتس تایمز، یکی از مشاوران ارشد بهداشتی در سنگاپور که از طرح جهانی به اشتراک گذاری تمام داده های آنفلوآنزا برای ردیابی گونه ها استفاده می نماید، گفت تا وقتی داده های بیشتر به اشتراک گذاشته نشود، اطلاعات کافی وجود ندارد که این گونه را دنبال کرد.
این رسانه دولتی گزارش داد بر مبنای نتایج آزمایش های توالی ژنتیکی که موسسه ملی بهداشت و همه گیرشناسی ویتنام انجام داده است، تا روز شنبه ۲۹ مه (حدود شش روز پیش)، دست کم چهار نفر در ویتنام به این گونه جهش یافته جدید آلوده شده بودند.
به دنبال افزایش شدید و ناگهانی موارد مبتلا شدن در هفته های اخیر، ویتنام محدودیت ها برای مهار انتشار کرونا را تشدید کرده است. بیشتر از نیمی از مجموع ۶۷۰۰ مورد مبتلا شدن از آخر ماه آوریل به این سو ثبت شده اند.
ماجرای سردرگمی و اشتباه در مورد گونه جدید چه بود؟
وین تان لانگ، وزیر بهداشت ویتنام، گفت این گونه تلفیقی از گونه های بی.۱.۶۱۷.۲ (هندی) و بی.۱.۱.۷ (انگلیسی) است. او اظهار داشت که این گونه «خیلی خطرناک» است و خصوصیت های ترکیبی دو گونه شناسایی شده را دارد و از راه هوا بسیار راحتتر منتقل می شود.
اما سازمان جهانی بهداشت توصیف این گونه بعنوان «ترکیبی» را زیر سوال برده است و می گوید یافته ها از آن حکایت می کند که جهشی جزئی در گونه جهش یافته هندی بوده است.
در عین حال ماریا ون کرکوف، متخصص همه گیرشناسی در سازمان بهداشت جهانی، اظهار داشت: این گونه ویروس که در ویتنام شناسایی شده و وزارت بهداشت ویتنام گزارش کرده است همان بی.۱.۶۱۷.۲ است.
وی می گوید: بر مبنای آنچه ما فهمیده ایم این گونه بی.۱.۶۱۷.۲ است که در محل تاج پروتئینش یک حذف دیگر رخ داده است. ازاین رو هرچند در ابتدا گزارش شده که گونه جهش یافته ترکیبی است اما در واقع قضیه این است که یک جهش در همان گونه [بی.۱.۶۱۷.۲] با یک حذف دیگر است.
ون کرکوف تصریح کرد گونه بی.۱.۶۱۷.۲ مسری تر شناخته شده است و سازمان بهداشت جهانی در کوتاه ترین زمان ممکن اطلاعات بیشتری در مورد سونه جدید عرضه می کند.
بنا بر اعلام اداره بهداشت و سلامت عمومی انگلستان، گونه کشف شده در ویتنام گونه ای جدید یا «ترکیبی» نیست بلکه همان گونه دلتا است با یک حذف در قسمت ۱۴۴ ساختار تاج ویروس.
آیا واکسن ها در مقابل این گونه جدید هنوز موثرند؟
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، متخصصان تابحال می گویند که در مورد اثربخشی واکسن و گونه ویتنامی هنوز داده های روشنی در دست نیست اما می دانیم جهشی در گونه بی.۱.۶۱۷.۲ بوده و یافته ها از آن حکایت می کند که به کاهش مصونیت بعد از تزریق یک دز واکسن همچون واکسن های فایزر و آسترازنکا منجر گردیده است. با این حال، نتایج یک تحقیق نشان داده است دو دز واکسن مقابل این گونه، مصونیتی مشابه سایر گونه ها بوجود می آورد.1400/03/15
12:55:52
5.0 / 5
1640
تگهای خبر: بهداشت , ژنتیك , سلامت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین