ایران همچنان در موج اول كرونا

ایران همچنان در موج اول كرونا

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به سه گانه مهمی كه باید برای جلوگیری از بروز كرونا رعایت نماییم، اظهار داشت: همچنان باید كرونا را جدی بگیریم. این بیماری و همه گیری آن در صورتی مهار می شود كه هم حاكمیت و هم مردم دست به دست هم داده و سفارش های پیشگیری را مورد توجه قرار دهند و دنبال كنند.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر حسین عرفانی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران اظهار داشت: با عنایت به روند و سیر همه گیری کووید-۱۹ در کشور لزوم دارد که مطالبی را با مردم در بین بگذارم. مهمترین مطلب این است که در شرایط فعلی باید یک سه گانه بسیار مهم مورد توجه قرار گیرد و از جانب همه اجرا شود تا با اجرای آن با همه گیری کووید-۱۹ در کشور مقابله و کنترل آن محقق شود.

وی اضافه کرد: مهم ترین جزء این سه گانه «فاصله گذاری اجتماعی» است. همه ملت ایران همچنان باید به شعار و کمپین "در خانه بمانیم" پایبند باشند و فقط در دو مورد می توانیم از منازل مان خارج شویم؛ یکی برای انجام کار و فعالیتهای اقتصادی و یکی هم رفع مایحتاج خانواده است که در این دو مورد هم سفارش می شود که رعایت بهداشت دست و تنفس، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را مورد توجه قرار دهیم.

عرفانی افزود: جزء دوم این سه گانه، انجام تست و غربالگری در موارد مشکوک و برای کسانی که با افراد مشکوک و بیمار مبتلا بودند، است تا بتوانیم بیماری را در دوره اولیه و کمون شناسایی نماییم. در این صورت می توانیم بیماران را در مدت زمان کوتاه تری و در مراحل اولیه تشخیص دهیم و فرصت انتقال بیماری به دیگران را بگیریم. فایده دوم غربالگری این است که بیماری را در مراحل اولیه تشخیص می دهیم و با اقدامات درمانی و سفارش های بهداشتی امکان تبدیل موارد خفیف به موارد شدید نیازمند بستری در بیمارستان کاسته می شود و در عین حال با کاهش بستری در بیمارستان، احتمال عوارض ماندگار بیماری و خدای نکرده مرگ هم کاسته می شود. حال شاهدیم که در هفته های گذشته با بالا رفتن موارد تست های آزمایشگاهی و غربالگری، کشورمان توانسته این توفیق را داشته باشد تا بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: سومین جزء این سه گانه این است که پس از تشخیص بیماری، با افرادی که بیمار هستند و با افرادی که با بیماران در تماس بودند، یک برخورد منطقی و بهداشتی صورت گیرد که بحث جداسازی است. به صورتی که تا اتمام دوره واگیر بیماری، هم افراد بیمار و هم افراد در تماس با آنان باید کاملا ایزوله و جداسازی شوند تا احتمال انتقال بیماری به دیگران کاهش پیدا کند و چرخه بیماری شکسته شود و در سطح جامعه تحت کنترل درآید. مهم ترین جزء این سه گانه به فاصله گذاری اجتماعی برمی گردد.

عرفانی تصریح کرد: با عنایت به خطر درک شده در بررسی های به عمل آمده در ایام گذشته می بینیم که آموزش و اطلاع رسانی ما در سطح آگاهی عمومی مردم از ۹۰ درصد به ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده و یکی از علل افزایش موارد بیماری در ایام اخیر، در کنار افزایش تشخیص و انجام تست، به این مورد برمی گردد. همچنان باید کرونا را جدی بگیریم، به شعار در خانه بمانیم پایبند باشیم. این بیماری و همه گیری آن در صورتی مهار می شود که هم حاکمیت و هم مردم دست به دست هم دهند و سفارش های پیشگیری را دنبال کنند.

عرفانی در ادامه اظهار داشت: در روزها و هفته های گذشته شاهد بودیم که از آغاز بروز همه گیری در کشور که به اواخر بهمن سال ۱۳۹۸ بازمی گردد، عملکرد مناسب و قابل قبولی در سطح کشور جمهوری اسلامی ایران داشتیم اما در ایام اخیر بنا به دلایلی گاها در بعضی مناطق کشور می بینیم که موارد بیماری رو به افزایش بوده است. مقداری از این افزایش موارد، به کمتر شدن حساسیت مردم در رعایت رفتارهای بهداشتی و پیشگیرانه بازمی گردد. اگر این موارد و اصول قرنطینه و پیشگیری رعایت شود، در مدت زمان کوتاهی می توانیم مهار بیماری را در اختیار بگیریم و همه گیری را کنترل نماییم.

رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکیدکرد: باید باور داشته باشیم که در شرایط فعلی همه گیری کووید-۱۹ همچنان یک اولویت و یک واقعیت عینی است. هرچند که در ماه های گذشته با تلاش شبانه روزی و همراهی مردم، عملکرد مناسبی داشته ایم اما اگر لحظه ای غفلت نماییم، امکان دارد تبعاتی داشته باشد و باردیگر آتش این همه گیری افروخته شود و دامنه آن سایر قسمت ها را بگیرد و به حالتی درآید که با عوارض سنگین آن مواجه شویم و حتی خدایی نکرده غیرقابل کنترل شود.

وی اضافه کرد: این بیماری همچنان حائز اهمیت می باشد و اکثریت کشور ما نسبت به مبتلا شدن به این بیماری حساس هستند و احتمال درگیری و مبتلا شدن در آنها وجود دارد. شرایط فصل گرم امکان دارد تا حدود بسیار قابل اغماضی مقاومت محیطی ویروس را کم کند، اما این بردار کوچک یکی از مولفه های موثر بر سرایت بیماری است. بطور قطع سایر مولفه ها و برآیند آنها سیر بیماری را در جامعه رقم می زنند. مهم ترین مولفه ای که در بیماری و همه گیری آن می تواند نقش ایفا کند، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت دست و تنفس است.
کرونا ضعیف شده است؟
عرفانی در پاسخ به سوالی درباره ضعیف تر شدن قدرت بیماری زایی ویروس کرونا اظهار داشت: درباره رفتارهای ویروس کرونا باید توجه کرد که کووید-۱۹ بعنوان یک بیماری نوپدید مطرح است و به جرات می گویم که ندانسته های ما درباره این ویروس، نسبت به دانسته هایی که در چارچوب تجارب و بررسی های علمی ظرف چند ماه گذشته به دست آمده، بسیار بیشتر است و هنوز ابعاد بسیار متفاوتی از این بیماری و عامل بیماری زایی آن وجود دارد که باید مورد مطالعه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: تا جایی که شواهد و قراین و دانش فعلی نشان می دهد، این بیماری همان بیماری کووید-۱۹ است که در چین اتفاق افتاده است و راه های انتقال آن از راه تنفس و عدم رعایت بهداشت دست است که می تواند ویروس را وارد بدن کند. در پاسخ به اینکه آیا کرونا شدت و ضعف دارد، باید اظهار داشت که در پاساژهای ویروسی احتمال اینکه حدت بیماری کاهش پیدا کند، وجود دارد اما هیچ شواهد و قرائنی به نفع اینکه بیماری کووید-۱۹ در شرایط فعلی باب بیماری که در اسفند ماه با آن مواجه بودیم، تفاوت خاصی داشته، وجود ندارد. ضمن اینکه در این شرایط توانستیم علایم دیگری از بیماری را در کنار علایم قبلی در نظر بگیریم و کشف نماییم.
کشف علایم جدید کرونا
عرفانی افزود: قبلا علایم کرونا صرفاً علایم سرماخوردگی بود اما حالا در کنار علایم قبلی، علایم گوارشی، سیستم کلیوی، علایم عمومی بدن، از دست دادن حس چشایی، بویایی و یا حالت هایی مانند ضعف، بی حالی، بی اشتهایی و... هم امکان دارد علائمی از درگیری با بیماری کووید-۱۹ باشد.
احتمال دستیابی به واکسن کرونا امسال نزدیک صفر است
وی درباره تمهیدات مقابله با کرونا و آنفلوآنزا در پاییز اظهار داشت: باید توجه کرد که بطور قطع این احتمال وجود دارد که با شروع فصل سرما و پاییز، با افزایش موارد مبتلا شدن به ویروس کرونا درگیری داشته باشیم. به صورتی که هم با آنفلوانزای فصلی و هم با کووید-۱۹ فصلی مواجه شویم که از سال جاری به بعد احیانا در پاییز بحث کووید-۱۹ را بعنوان یک واقعیت عینی قبول نماییم تا راهکارهای مقابله با این بیماری در دسترس قرار گیرد که مهم ترین آن واکسن است البته همه می دانیم که سال جاری امید بستن به دسترسی به واکسن کووید- ۱۹، امیدی واهی است. احتمال دستیابی به واکسن کرونا برای سالجاری در حد صفر است.

عرفانی در پاسخ به سوال ایسنا، نحوه غربالگری مردم و انجام تست در موارد مشکوک اظهار داشت: مردم در صورت احساس نیاز می توانند به سامانه Salamat.gov.ir رجوع و اطلاعات مربوطه را وارد کنند و با عنایت به نتیجه ای که به آنها اعلام می شود با سامانه ۱۹۰ یا ۴۰۳۰ تماس تلفنی برقرار کنند و از راهنمایی همکاران ما استفاده کنند. همینطور در صورت نیاز می توانند به مراکز جامع سلامت ۱۶ ساعته یا ۲۴ ساعته مراجعه نموده تا از آنها تست تشخیصی به عمل آید.
همچنان در موج اول کرونا قرار داریم
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره وضعیت و سیر بیماری در کشور هم اظهار داشت: کشور ایران، کشوری پهناور و با اقلیم های مختلف آب وهوایی و جغرافیایی و فرهنگی است. باید توجه کرد که موجی که هم اکنون در حوزه همه گیری کووید-۱۹ در کشور وجود دارد، موج اول بیماری است و هنوز این موج را پشت سر نگذاشتیم که بخواهد موج دومی اتفاق بیفتد. با عنایت به پهناوری کشور، این که هر کدام از نواحی و استان ها در کدام قسمت موج اول قرار گرفته اند، تفاوت هایی را شاهدیم. همینطور در ایام گذشته دیدیم که در وهله اول با افزایش موارد تست های آزمایشگاهی بیماریابی افزایش یافته است.

عرفانی اضافه کرد: در همه جای دنیا همچون ایتالیا و اسپانیا، طی روزهای گذشته تعداد موارد آزمایش کووید-۱۹ کاهشی بوده است اما در کشور ما با عنایت به افزایش توان آزمایشگاهی این موارد را افزایش دادیم و روزانه تست های آزمایشگاهی بیشتری را انجام می دهیم. هرچه بیماریابی بیشتر صورت گیرد، بیماران بیشتری کشف می شوند و در این صورت می توان افرادی را که در تماس با بیماران بودند، آزمایش کرد و در دوره بی علامتی آنان را کشف و جداسازی کرد تا بیماری را به دیگران منتقل نکنند.

وی تاکیدکرد: باید بین معیشت و سلامت جامعه تعادلی ایجاد شود. هم اکنون حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار صنف در شب عید در اسفند ماه و فروردین ماه برای کنترل بیماری تعطیل شدند که حرکت بسیار مناسبی بود. به صورت متوسط هر واحد صنفی دو همکار دارند که با فرد صاحب کار سه نفر هستند ازاین رو حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار ایرانی و نزدیک به ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشورمان فعالیت معیشتی شان گرفتار مشکل شده است البته باید بپذیریم که باید حداقلی از فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی در جامعه وجود داشته باشد تا جامعه بتواند از نظر اجتماعی و اقتصادی نفس بکشد.
گام های فاصله گذاری برای کاهش مبتلا شدن به کرونا
رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه اظهار داشت: از ۲۳ فروردین ماه این موضوعات با اجرای فاصله گذاری هوشمند در استان های کشور و از ۳۰ فروردین در استان تهران این اقدامات مورد توجه قرار گرفت. اجرای فاصله گذاری هوشمند به این علت بود که مردم هم بتوانند فعالیت روزانه خویش را در جامعه انجام دهند و هم از مبتلا شدن به بیماری پیشگیری کنند و مسائل پیشگیری را رعایت نمایند.

وی با اشاره به اینکه ما برای کنترل بیماری های واگیر چهار مرحله داریم، توضیح داد: مرحله نخست مقابله با بیماری، جداسازی بیماران است. بر همین مبنا وقتی در پاییز و زمستان سال قبل درگیر آنفلوآنزای فصلی بودیم، سفارش کردیم که افراد بیمار در دوره بیماری شان که سه تا پنج روز است، در منزل بمانند و اگر دانش آموز بیمار شده به مدرسه نرود. این بدیهی ترین و اساسی ترین رکن کنترل همه گیری است البته درباره بیماری کووید-۱۹ که یک بیماری نوپدید است و هیچ فردی نسبت به آن مقاوم نیست، یا باید با بیماری مواجه شوند و یا تا زمان ایجاد واکسن مسائل بهداشتی و اصول پیشگیری را رعایت نمایند.

عرفانی اضافه کرد: مرحله دوم قرنطینه است که به این معناست که فرد بیمار باید جداسازی شود و اگر با فرد سالم تماس داشته و در این تماس احتمال انتقال ویروس وجود داشته و فرد دریافت کننده هنوز وارد مرحله حاد نشده، فرد را از دیگران بر مبنای طولانی ترین دوره کمون جدا می کنند. باید توجه کرد که درباره کووید-۱۹ در دوره کمون هم احتمال انتقال بیماری وجود دارد. مرحله سوم به فاصله گذاری اجتماعی بر می گردد و همه آحاد جامعه باید به شکلی با سایر افراد فاصله خویش را حفظ می کنند. با عنایت به این که بیماری الگوهای بالینی متفاوتی دارد و درصد زیادی از افراد آلوده بدون علامت هستند، افراد نباید حضور بیهوده در جامعه داشته باشند و اگر برای فعالیت اقتصادی و یا رفع مایحتاج خود بیرون می آیند حتما از ماسک استفاده کنند و بهداشت دست و تنفس را جدی بگیرند.

عرفانی افزود: مرحله چهارم، حکومت نظامی یا تعطیلی جامعه است. این کار در بعضی کشورها انجام شد و محدودیت بسیار شدیدی اعمال کردند که زندگی افراد را تحت الشعاع قرار داد. در این مرحله اگر کسی بخواهد نان بخرد، فقط مجوز دارد تا نخستین نانوایی محله خود برود. محدودیت ها در این مرحله، زندگی را دشوار می کند. خداکند که ما با فعالیت هایمان از مرحله اول تا سوم احتیاج به ورود به مرحله چهارم کنترل همه گیری نداشته باشیم.

ادامه دارد...


1399/03/17
14:24:54
5.0 / 5
2473
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین