آماده سازی ۱۵۵۰ تیم عملیاتی هلال احمر برای گذر از زمستان كرونایی

آماده سازی ۱۵۵۰ تیم عملیاتی هلال احمر برای گذر از زمستان كرونایی

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آماده سازی ۱۵۵۰ تیم عملیاتی برای سرعت بخشی در امدادرسانی به سوانح ترافیكی و غیرترافیكی، ارتقای ضریب پاسخگویی به حوادث و سوانح غیرمترقبه در شرایط جوی ناپایدار و بحرانی در فصل زمستان و ارتقاء سطح آرامش روانی هموطنان اطلاع داد.


مهدی ولی پور روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا عنوان کرد: بر خلاف دو طرح ملی امداد و نجات نوروزی و تابستانی هلال احمر که اولویت نخست سازمان امداد و نجات بر رسیدگی فوری به مصدومان حوادث جاده ای و ترافیکی به علت افزایش مسافرت ها و تعطیلی ها بیشتر به امدادرسانی به حادثه دیدگان تصادفات، حریق خودروها، واژگونی خودرو ها و انحراف خودرو ها از جاده و نظایر آن متمرکز بود سال جاری این مورد بخاطر شیوع کرونا کاهش پیدا کرد.
وی توضیح داد: در فصل زمستان سال جاری رویکرد و اولویت سازمان امداد و نجات فقط حوادث و سوانح جاده ای نیست و رویکرد ما به علت تغییر فصل بحث بارش ها و نزولات آسمانی است که در چارچوب برف و کولاک و سیل و آبگرفتگی معممولا رخ می دهد و مسافران زمستانی در این گونه حوادث جوی گرفتار صدمه می شوند.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: تجربیات حاصله از طرح ملی امداد و نجات زمستانه هلال احمر در سالهای گذشته نشان داده است که ما در این فصل با حوادثی مثل سیل و زلزله هم روبرو خواهیم شد که خود این حوادث طبیعی با عنایت به شرایط جوی سبب مضاعف شدن سختی ها در امدادرسانی به صدمه دیدگان این گونه حوادث در فصل زمستان می شود و خانواده های که در زمستان بخاطر شرایط برف و کولاک و سیل و آبگرفتگی گرفتار زلزله و بی خانمانی می شوند گرفتار صدمه های مضاعف و چند برابر می شوند.
ولی پور افزود: در زمستان سال جاری ما باید به این مشکلات بحث شیوع کرونا را هم اضافه نماییم که سال جاری باید یک نگاهی جدیدی را برای بحث بهداشتی و حفظ سلامتی افراد چه آنهایی که صدمه دیده اند و چه نیروهای امدادگر و نجاتگر داشته باشیم که این مهم آمادگی چند برابری را نسبت به سالهای قبل و استفاده از تجهیزات و امکانات زیادتری را می طلبد.
وی عنوان کرد: با برنامه ریزی های عملیاتی و اقتضایی که در دستور کار این سازمان قرار دارد جمعیت هلال احمر سال جاری یک رویکرد جدیدی را در عرضه خدمات امداد و نجات زمستانی به حادثه دیدگان احتمالی و متاثرین از انواع حوادث طبیعی و جوی خواهد داشت و الان در حال آماده سازی و سازماندهی تیم های عملیاتی هستیم که امیدواریم با آموزش های مناسب، تجهیزات مناسب بتوانیم این زمستان سخت کرونایی را پشت سر بگذاریم.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های انجام شده بیشتر از ۶ هزار تیم عملیاتی جمعیت هلال احمر تحت عنوان تیم های جاده ای، کوهستان، ساحلی، حوادث و سوانح شهری، برف و کولاک و سیلاب همه در حال آماده سازی و سازماندهی عملیاتی هستند که بتوانند در طرح ملی امداد و نجات زمستانی هلال احمر به عرضه خدمات امداد و نجات، تغذیه و اسکان اضطراری به در راه ماندگان و افراد گرفتار در شرایط جوی و سایر حوادث این فصل بپردازند.
این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر توضیح داد: طبق برنامه ریزی های انجام شده مقرر است طرح ملی امداد زمستانی سال ۹۹ از روز ۲۵ آذر به صورت رسمی در سرتاسر کشور آغاز و تا روز تا ۲۵ اسفند ۹۹ ادامه داشته باشد.
وی از مردم بخصوص مسافران زمستانی خواست تا در صورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری و پیچیده انواع حوادث و سوانح با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی فوری به انواع حوادث در سرتاسر کشور تماس بگیرند.
آمادگی ۱۱ هزار نیروی امدادی هلال احمر در طرح امداد زمستانی
همچنین معاون عملیات سازمان امداد و نجات از آمادگی ۱۱ هزار امدادگر و نجات گر عملیاتی هلال احمر برای اجرا و برگزاری طرح ملی امداد زمستانی در سرتاسر کشور اطلاع داد.
محمدباقر محمدی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان این مطلب اضافه کرد: این تعداد نیروی امدادی با عنایت به خصوصیت های منحصر به فرد زمستان سال جاری به علت شیوع بیماری کرونا در آستانه آخرین زمستان قرن در کنار سایر حوادث و سوانح فصلی، عرضه خدمات امدادی همچون کمک به در راه ماندگان و افراد گرفتار در شرایط جوی برف و یخبندان و عرضه کمک های اولیه، اسکان و تغذیه اضطراری به صدمه دیدگان احتمالی انواع حوادث و سوانح ترافیکی و غیر ترافیکی و سوانح غیر مترقبه در شرایط نا پایدار و بحرانی در فصل زمستان را بر عهده خواهند داشت.
وی افزود: همه تیم های تخصصی جمعیت هلال احمر برای حضور در طرح ملی امداد و نجات زمستانه در رسته های جاده ای، کوهستان، ساحلی، واکنش سریع، اسکان و تغذیه اضطراری، لجستیک، جستجو و نجات شهری، مراکز آموزش و نگهداری سگ های تجسس و تیم های ارزیابی ساماندهی شده اند و برای عرضه خدمات امدادی در زمستان سال جاری آماده می باشند.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: با عنایت به سیاست های جمعیت هلال احمر، تعداد ۹۹ تیم واکنش سریع در مراکز استانها و ستاد سازمان امداد و نجات به صورت شیفت های پنج نفره در مراکز استانها و ستاد سازمان همراه با تمام تیم های عملیاتی عرضه خدمت خواهند کرد.
محمدی در پاسخ به این سؤال که تیم های عملیاتی و واکنش سریع هلال احمر که در سطح کشور فعال می باشند در ۶ ماهه نخست سالجاری در چندین عملیات امدادرسانی شرکت کرده اند، اظهار داشت: این تیم ها در ۶ ماهه اول سال ۹۹ با شرکت در بیشتر از ۵۰۰ عملیات امداد و نجات موفق شدند به ۸۴۰ حادثه دیده امدادرسانی کنند که سهم عملیات های جاده ای و کوهستان در مجموع با قریب به ۶۰ درصد از مجموع کل این عملیات از همه بیشتر بوده است.
این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر توضیح داد: طبق برنامه ریزی های انجام شده مقرر است طرح ملی امداد زمستانی سال ۹۹ از روز ۲۵ آذر به صورت رسمی در سرتاسر کشور آغاز و تا روز تا ۲۵ اسفند ۹۹ ادامه داشته باشد.1399/09/01
12:44:00
5.0 / 5
1444
تگهای خبر: آرامش , آموزش , امداد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین