شیوع اضافه وزن در پاندمی كرونا

شیوع اضافه وزن در پاندمی كرونا

یك روانشناس با اشاره به كاهش فعالیت بدنی افراد به سبب حضور بیشتر در خانه در وضعیت پاندمی كووید 19 اظهار داشت: مدیریت وزن دارای یك بعد روانشناختی است كه از چشم خیلی از مردم به دور مانده است. باتوجه به نقش بسیار زیاد استرس در پرخوری، كم تحركی و یا میزان قندی كه بدن آزاد می كند و باتوجه به حجم استرس تجربه شده مردم در وضعیت پاندمی كووید 19، شیوع اضافه وزن نیز افزایش یافته است.


دکتر پیمان دوستی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: بیشتر ما دست کم دو نوع نگرانی درباب اضافه وزن یا چاقی خود داریم که یکی مربوط به رضایت از تصویر بدنی مان و دیگری مربوط به مشکلات سلامتی است. این دو نگرانی منجر به جستجوی پیوسته طیف زیادی از مردم برای دست یابی به شیوه های مدیریت وزن می شود.

وی معتقد است: زمانی که صحبت از مدیریت وزن می شود، نخستین گزینه ای که خیلی از مردم به آن فکر می کنند، عمل های جراحی، رژیم های غذایی و کارهای شدید بدنی است و این در حالیست که برخی معتقدند عمل های جراحی با خطراتی هم راه است و در عین حال با شروع پاندمی کرونا خیلی از کارهای بدنی ما تحت تاثیر قرار گرفته و گاهی متوقف شده است.

دوستی افزود: از طرف دیگر تغییر سبک زندگی جدید منطبق با دوره پاندمی کرونا نیز، منجر به تجربه شرایط استرس زا و البته تغییر عادات خوردن در خیلی از مردم شده است. مضاف بر استرس، ما به دلایلی روانشناختی ممکنست برنامه های غذایی و ورزشی خودرا دنبال نکنیم و یا سبک زندگی غیر سلامت محوری را پیشه نماییم.

بگفته این روانشناس، ممکنست روانشناسان در امتداد مدیریت وزن راهکارهایی برای رویارویی کارآمد با استرس به افراد عرضه کنند، سبک زندگی جدیدی پیشنهاد دهند و یا با کمک به عضویت افراد در گروه های حمایتی به متعهدانه دنبال کردن کارهای افراد کمک کنند. همین طور روان شناسان ممکنست موانع روانی احتمالی موثر در شروع برنامه های جدید در زندگی افراد را شناسایی، و در جهت غلبه بر آنها کمک کنند اما، این همه ماجرا نیست.
وی ادامه داد: امروزه می دانیم که برخی مردم به هنگام تجربه تنش، اهتمام دارند با خوردن خصوصا روی آوردن به مواد غذایی چرب یا شیرین، از تجربه تنش خود بکاهند. هرچند این راهکار در کوتاه مدت برای برخی اثربخش است، اما در طولانی مدت نه فقط سبب از بین رفتن تنش نمی گردد، بلکه مشکلاتی مربوط به سلامتی و اضافه وزن را نیز به وجود می آورند. نحوه برخورد با چنین تنش هایی نیز، همچون مواردی است که در مداخلات روانشناختی برای مدیریت وزن انجام می شود.
این روانشناس با اعلان اینکه شرم یکی از اشکالات شایع افراد دارای اضافه وزن یا چاقی است، اشاره کرد: جای تعجب نیست، تمسخری که این افراد تجربه می کنند، بسیار ناخوشایند است. با این وجود باید گفت هیچ چیز خنده داری در این زمینه وجود ندارد. برخی فکر می کنند با تمسخر کردن می توانند برای فرد انگیزه درست کنند تا وزن خودرا کم کند. برخی نیز خودشان این تمسخر را برای خودشان ایجاد می کنند و اینطور می خواهند ایجاد انگیزه کنند. اما این سرزنش یا تمسخر هیچ کمکی به ما نمی کند و تا زمانی که حداقل خودمان از این سرزنش و تمسخر مقابل خودمان دست بر نداریم، نمی توانیم در راه تغییر عادات و سبک زندگی قدم بگذاریم.

دوستی در آخر اظهار داشت: به کار بردن انواع شیوه های خود سرزنشی و خود تمسخری برای انگیزه دادن در جهت کاهش وزن، مانند این است که دستان خودرا با طناب ببندیم و بخواهیم بنویسیم. با این وجود، این افکار هستند که هر لحظه به سراغ ما می آیند و روانشناسان در جهت شیوه روبرو شدن با این افکار نیز، به افراد کمک می کنند.
1399/09/09
12:19:03
5.0 / 5
1486
تگهای خبر: استرس , جراحی , سلامت , كاهش وزن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین